נחל אלכסנדררקע


נחל אלכסנדר מתחיל את דרכו מהרי השומרון, מאזור העיר שכם, וזורם מערב לאורך כ-45 ק"מ עד שהוא נשפך לים-התיכון. הנחל קיבל את שמו, ככל הנראה, מאלכסנדר ינאי, השליט החשמונאי, שעל שמו גם נקרא המושב הסמוך, בית ינאי.

עד שנת 1995 סבל הנחל ממספר מקורות זיהום תעשייתיים ואוכלוסיית הנחל ברובה נעלמה. כיום חיים בנחל אוכלוסיה גדולה של צבים רכים, לוטרות ועוד. צב רך הנו צב בעל שריון רך בניגוד לצבי היבשה המוכרים עם שריונם הקשיח. הצב הרך יכול להגיע עד למטר ועשרים ס"מ ולמשקל של עד 50 ק"ג. הצבים פעילים בעונות האביב והקיץ ובחורף שוקעים בתרדמה בקרקעית הנחל. לנוחות הצפייה בצבים השוחים בנחל הוקם במקום גשר המכונה "גשר הצבים". בנוסף לצבים הרכים ניתן להבחין גם בלוטרות. הלוטרה הובאה לארץ על-ידי יזם שקיווה לנצל את פרוותה הרכה לתעשיית הפרוות. אך תנאי האקלים בארץ גרמו ללוטרה להצמיח פרווה לא נעימה והלוטרות שהובאו שוחררו לנחל.

למרות תהליך שיקום הנחל עדיין מוזרמים אליו מי ביוב של העיר שכם והוא עדיין מזוהם ואסור לרחצה מבחינה בריאותית.

באתר נמצאת גם חורשת אקליפטוסים ולידה שרידיו של מבנה בשם חורבת סמרה. מבנה זה חלש על האזורים החקלאיים שסביבו שקיבלו מימיהם מנחל אלכסנדר. מבנה זה שימש, ככל הנראה, את בעלי האזור לגביית מכס ממוצרים שהובלו בנחל על גבי רפסודות אל הנמל הסמוך בחוף הים.

מה באתר


נחל הזורם כל ימות השנה ולאורכו מסלול טיול, גשר, ספסלי פיקניק.

חורשת אקליפטוסים וחורבת סמרה.

הצעות


טיול רגלי לאורך הנחל – מסלול קל, כשעה

פיקניק במדשאות הגן – מסלול קל, כשש שעות

איך מגיעים


ניסע על כביש 4 דרום, מיד אחרי צומת רופין ישנה ירידה לכביש פנימי המוביל לישוב מעברות. לפני הישוב נמצא את השילוט לאתר.