אמאוסרקע


בפאתי פארק קנדה נמצאים שרידיה של כנסייה נוצרית. בתקופה הביזאנטית בנו הנוצרים כנסייה במקום בו האמינו שנמצאה העיר אמאוס. שרידיה של הכנסייה הם אלו הנמצאים באתר.

אמאוס

בפארק קנדה עצמו פזורים שרידים רבים המעידים על כך שהמקום היה מיושב עוד מהתקופה הכלכוליתית ואף ייתכן שלפני כן. בתקופה היוונית היה קיים באזור ישוב יווני בשם אמאוס. אמאוס הייתה עיר יוונית-רומית שקיבלה את שמה משיבוש השם העברי חמת. השם חמת ניתן למקום על שום שפע מעיינות המים החמים שבוקעים בו.

בהיסטוריה מפורסם הישוב אמאוס בסיפור קרבות המכבים ביוונים. בתקופת מרד המכבים שלחו היוונים כוח צבאי גדול בפיקודו של גורגיאש. היוונים כבר ספגו שתי מפלות צבאיות מידיו של יהודה המכבי והיו הפעם נחושים לחסל את הכוח היהודי המורד. כדי להימנע מהתקפות הפתע המוצלחות של המכבים חנה הכוח היווני ליד הישוב אמאוס. יהודה המכבי שחנה עם כוחו בישוב מצפה הגה תכסיס. הוא דאג שתופץ עד אמאוס השמועה כי הוא נמצא במצפה ובינתיים הוא חמק בלילה עם הכוח הצבאי שברשותו לכיוון אמאוס. גורגיאש, כששמע שיהודה המכבי חוסה במצפה יצא עם הכוח הצבאי שברשותו ועלה על מצפה. המכבים אז הסתערו על המחנה היווני חסר הכוחות המגנים ועל הישוב אמאוס ושרפוהו. כשהבחין הכוח היווני שמחנהו עולה באש היה זה כבר מאוחר מידי מבחינתו. החיילים היווניים ירדו חזרה אל המחנה וברחו לכל עבר כשראו את המכבים.

במאה השלישית לספירה חידוש הרומאים את הישוב במקום תחת השם ניקופוליס, "עיר הניצחון" ביוונית. בתקופה הביזאנטית נבנתה, כאמור, הכנסייה הגדולה ששרידיה נותרו עד היום. עם הכיבוש הערבי של הארץ נושב המקום בידי הערבים. אך מגפת דבר נוראית שהפילה חללים רבים גרמה לנטישת האזור. בתקופת שלטון הצלבנים שוקמה הכנסייה הנוצרית שחרבה ורוב השרידים הנראים היום הם מתקופה זו. בתקופה הממלוכית שוב התחדש הישוב במקום תחת השם הערבי עמאוס.

עד למלחמת ששת הימים היו בתחומי פארק קנדה הסמוך שלושה כפרים ערביים, עמאוס היה אחד מהם, שננטשו במהלך המלחמה.

מה באתר


שרידי כנסייה נוצרית מהתקופה הביזאנטית והצלבנית.

אמאוס

הצעות


שיטוט בין שרידי הכנסייה – מסלול קל, פחות משעה

איך מגיעים


ניסע על כביש מספר 1 ובמחלף לטרון נרד מהכביש המהיר בעקבות השילוט אל פארק קנדה. האתר אמאוס נמצא בעיקול הדרך בצד ימין, מרחק קצר לפני הכניסה לפארק קנדה.