ברעםרקע


למרות שאינו מוזכר בכתובים, סבורים כי הכפר העתיק ברעם הוקם בתקופת ימי בית שני. במהלך המאה השנייה או השלישית נבנה בכפר בית כנסת מפואר. בית הכנסת היפהפה נבנה מאבני גזית גדולות שצבען בהיר. יש הסבורים, לנוכח העמודים המסיביים ששרדו לתקופתנו, כי לבית הכנסת הייתה גם קומה שנייה. בית הכנסת חסר רצפת פסיפס שנמצאת בחלק גדול מבתי הכנסת האחרים שבארץ, ובגליל בפרט. עובדה זו מתיישבת עם ההשערה כי בית הכנסת הזה נבנה בתקופה מוקדמת יותר מבתי הכנסת האחרים.

בית הכנסת העתיק הגדול של ברעם


מבנה בית הכנסת נפגע מרעידות אדמה קשות שפקדו את האזור במאות השנים שעברו מאז בנייתו. בתקופה העותומאנית הוקם ישוב ערבי בסמוך למקום. תושביו ניצלו את אבני בית הכנסת לבנייה.

בשנת 1948 פינה צה"ל, מסיבות ביטחוניות את תושבי הכפר הערבי השוכן סמוך לגבול עם לבנון לכפר אחר.

שרידי הכפר הערבי ברעם


מה באתר


שרידי הישוב היהודי העתיק
בשנת 1905 נמצאו באתר זה שרידים העתיקים נמצא את שרידי בית הכנסת המפואר. בעיקר מושכת את העין חזית בית הכנסת שנשתמרה בצורה יפה. בחזית הפונה לכיוון ירושלים ישנם שלושה פתחי שערים. הפתח האמצעי הוא גדול יותר ומפואר יותר מהשניים האחרים, ומסותת בעיטורי אבן יפים. מעל הפתח הימני נמצאת הקדשה ל- "בנהו אלעזר בר יודן", ככל הנראה התורם לבניית בית הכנסת.

בית הכנסת העתיק הגדול של ברעם


מבית הכנסת הקטן יותר שהיה בכפר לא נשארו הרבה שרידים בשטח. הפריט המיוחד ששרד ממנו הוא משקוף דלת הכניסה, אך הוא נלקח מהאתר לצרפת, שם הוא מוצג במוזיאון הלובר שפאריז. על משקוף זה חקוקה הכתובת: "יהי שלום במקום הזה ובכל מקומות ישראל יוסה הלוי בן לוי עשה השקוף הזה תבא ברכה במע(ש)יו ושל(ו)ם".

במרחק הליכה קצר משרידי הישוב היהודי העתיק נמצאים שרידי הכפר הנוצרי מרוני בירעם. ישנם שרידי מבנה רבים של הכפר במורדות גבעה קטנה שבמרומה עומדת על תילה כנסיית הכפר. כנסיית הכפר משמש גם היום כמרכז רוחני לבני הקהילה המרונית. על משקוף דלת הכנסייה ניתן להבחין בקנגרו הנושא את צאצאיו בכיסו ובכך מגן עליהם כמו שהכנסייה מגינה על מאמיניה.

הכנסיה המרונית בברעם


יער ברעם
יער ברעם הנו יער בו שולטת הנוכחות ללא עוררין של העץ האלון המצוי. אחרי הירידה מהכביש ניסע על דרך עפר קצרה עד לחניה קטנה. מעלה החניה הקטנה פזורים ספסלי עץ מתחת לצל עצי האלון הצפופים.

יער ברעם


את הגבעה סובב מסלול מעגלי נוח ללא עליות וירידות, המסלול מסומן בצבע סימון שבילים כחול. ממסלול זה נשקף נוף מדהים על היערות שסביב וגם אל נחל דישון הזורם בערוץ הנחל שמתחת.

יער ברעם


אם נרצה, נוכל כ-600 מטרים מתחילת המסלול המעגלי לפנות מטה בנקודת הפיצול אל המסלול השחור. נוכל להגיע לנקודה זו גם עם הרכב ולהשאירו ליד נקודת הפיצול. קטע מסלול זה עובר ביער ברעם וביציאה מהיער נבחר בנקודת הפיצול הבאה את המסלול האדום (פניה ימינה). המסלול האדום יוביל אותנו דרך קצרה באפיקו של נחל צבעון עד ששוב נכנס לחלק המיוער. בלב היער נפגש המסלול האדום שוב עם המסלול השחור. המסלול השחור יוביל אותנו חזרה אל נקודת ההתחלה של מסלול זה.

הצעות


שיטוט בין העתיקות – כשעה וחצי, מסלול קל

פיקניק ביער ברעם

טיול מעגלי קצר ביער ברעם – כשעה וחצי, מסלול קל

טיול ירידה ארוך עד לנחל דישון ועלייה חזרה ליער ברעם – כארבע שעות, מסלול למיטיבי לכת

איך מגיעים


לבית הכנסת העתיק: ניסע על כביש 89 עד לצומת חירם, משם נמשיך על כביש 8967 עד לצומת ברעם. הכניסה לאתר עוד כ-300 מטרים בלבד.
ליער ברעם: ניסע מצומת ברעם על כביש 8967 (לכיוון צפון). הכניסה ליער היא בצד ימין של הכביש לאחר 1.5 ק"מ.