מכתש גדולרקע


המכתש הגדול נוצר באותו תהליך כפי שתואר באתר המכתש הקטן. צורתו מוארכת ונמתחת מצפון-מזרח לדרום-מערב. אורכו כ-14 ק"מ ורוחבו צר, רק כ-5 ק"מ. עומקו המרבי של הקניון כ-400 מטרים.

מכתש גדול

את המכתש הגדול מנקזים שלושה נחלים: נחל חתירה הוא הנחל המרכזי העובר בצידו המערבי, אליו מתנקזים בתוך המכתש נחל חביון עובר בצידו המזרחי ונחל מטמור העבר בין שניהם.

את המכתש חוצה לרוחבו כביש 225 המחלק את המכתש לחלק צפוני קטן, כעשרים אחוז משטחו, וחלק דרומי גדול. בתקופה המנדטורית חיפשו הבריטים לשווא נפט בתוך המכתש והשאירו אחריהם מספר דרכי עפר בחלקו הדרומי.

במכתש נוכל למצוא אתר ובו חולות צבעוניים. החולות הצבעוניים התקבלו כתוצאה מתגובה כימית ש המינרלים המצויים באבן החול הלובית הנמצאת בשטח המכתש. בקרקע המכתש, באפיקי הנחל, נמצא גם שרידים של שוניות אלמוגים מאובנים. עוד נמצא במכתש אתר של גזעי עצים מאובנים. אלו גזעי עצים גדולים שככל הנראה התאבנו בעקבות הפעלת לחץ משכבות סלעים שקברו אותם. אם גילוי שכבות הסלע במכתש והתנדפות אבן החול נחשפו העצים המאובנים על פני הקרקע.

מכתש גדול - חולות צבעוניים

מלבד העצמים הדוממים המכתש הגדול גם שוקק חיים. באפיקי הנחלים גדלים יפרוקי המדבר והתלת-כנפי, רותם המדבר, אשל היאור, אטד ערבי, מתנן שעיר, דקלים, שיטה סלילנית ועוד. גם בעלי-חיים רבים נמצאים בו, כגון: שפני סלע, צבאים, זאבים, שועלים וצבועים, דרבנים וירבועים (גדול ומצוי). ממעל עפים עיטי הסלע, רחמים ועוד.

מה באתר


אבן חול נובית צבעונית, במרחק הליכה קצר מצפון לחניון האקליפטוסים.
שרידי עצים מאובנים לא הרחק מהכביש הלאה בכיוון פתחו המערבי של המכתש.

מכתש גדול - עצים מאובנים

ריף האלמוגים נמצא רחוק יותר מהכביש

הצעות


עצירה בחניון האקליפטוסים לטובת אבן החול הנובית – פחות משעה, מסלול קל

עצירה ליד העצים המאובנים – פחות משעה, מסלול קל

מסלול לריף האלמוגים: מהכביש במכתש יורדת דרך עפר של כחצי ק"מ עד למפגש עם אפיק נחל חתירה. אז נפנה ימינה לתוך האפיק. באפיק נראה שרידי אלמוגים משני צידיו. נחזור לרכב באותה דרך – כשעה, מסלול קל

איך מגיעים


הגעה לצידו המערבי של המכתש: ניסע על כביש 40 דרומה, אחרי באר-שבע, בצומת הנגב, נפנה שמאלה לכביש 224. נעקוף את הישוב ירוחם מימין לו ונעלה על כביש 225. אחרי כשישה ק"מ נגיע לפתחו של המכתש.
דרך נוספת היא מכביש 25 מזרחה, בה נפנה ימינה בצומת דימונה לכביש 204 המוביל אותנו לירוחם. נעקוף את ירוחם כמקודם ונגיע למכתש.

הגעה לצידו המזרחי של המכתש: למגיעים מכביש 25 מערבה יש לפנות ימינה לכביש 206 ובצומת עם כביש 205 לפנות ימינה לפתחו השני של המכתש.