עין אפקרקע


המעיינות
שמורת עין אפק היא ריאה ירוקה הנמצאת במישור החוף הגלילי ממזרח לקריות. השמורה מהווה שריד למרחב הביצות שהיה במקום עד לייבושן וכיבושן. בשמורה נובעים מקורותיו של נחל נעמן המקבלים את מימיהם ממי הגשמים שיורדים בהרי הגליל המערבי. שאיבה מוגברת ממקור מעיינות אלו כמעט וגרמה לייבושו של נחל הנעמן ולאיבוד הצמחייה ובעלי החיים הנמצאים לאורך גדותיו. כיום השאיבה מהשמורה היא מפוקחת, ובשנים שחונות אף מזרימים אליה מים מאחד הקידוחים שבאזור.

עין אפק - תצפית ממגדל השמירה

השמורה כוללת מספר שבילים מסודרים, עם גשרים, מרפסות תצפית ומסלול עץ מתעקל העובר מעל לבריכה הגדולה. מלבד הצמחייה העשירה נמצא גם מגוון בעלי חיים. החל מחרקים כמו שפיריות ועד לדגים, צבים, סרטנים, עופות וגם תאואים (ג'מוסים). מומלץ בעיקר לבוא באביב או בסתיו כשאלפי ציפורים נודדות עוצרות בשמורה.

עין אפק - גשר על פני המים

טחנת הקמח
המבנה הנמצא בחלקה המערבי של השמורה שימש כטחנת קמח המופעלת בכוח המים. הטחנה הוקמה בתקופה הצלבנית ושירתה את מגדלי הדגנים שבאזור. בתקופה זו נקרא המקום בפי הצלבנים בשם כורדאני. לאחר בניית הטחנה היא הורחבה כדי לשמש גם כמגדל שמירה חרכי ירי נוספו בחלקו העליון.

עין אפק - מגדל השמירה

בשנת 1799 כאשר צר נפוליאון על העיר עכו סופק לצבאו מזון מטחנת קמח זו.

תל אפק
מאזור הפיקניק שבשמורה עולה שביל אל תל אפק הסמוך. בתל זה קבורים שרידיו של הישוב העתיק אפק שככל הנראה נוסד בסביבות שנת 3000 לפנה"ס. מפסגת התל ניתן להשקיף היטב על הרי הגליל ועל ישובי הצפון. השילוט במקום עוזר בהתמצאות בקו האופק.

השם אפק ניתן למקום מהמילה אפיק – ערוץ מים. המקום מוזכר לראשונה בכתבי מארות מצריים משנת 1800 לפנה"ס. במקרא מוזכרים ישובים רבים הנקראים בשם אפק. שם זה ניתן לישובים שונים ששכנו סמוך לאפיק מים. תל אפק זה מזוהה עם אפק ששכנה בשטחו של שבט אשר.

מה באתר


בריכות וביצות מים שופעי צמחייה סבוכה. חרקים, דגים, צבים ועוד.

עין אפק - ביצה וצמחייה

שרידי מבנה טחנת הקמח שהוסב גם למגדל שמירה בתקופה הצלבנית.

תל תצפית בו קבורים מתחת לאדמה עתיקות תל אפק.

סרטון אורקולי על השמורה.

הצעות


טיול בשמורה ובתל התצפית שמעליה – מסלול קל, כשעתיים

מקום לפיקניק

איך מגיעים


ניסע על כביש 4 צפון. נעבור את מחלף הקריות ונעבור בין קריית ביאליק לקריית מוצקין. נעבור את הקריון. הצומת השנייה אחרי הקריון היא צומת עין אפק. בצומת זו נפנה ימינה (מזרחה), ואחרי כחצי ק"מ נגיע לשילוט המפנה לאתר (יש להמשיך ישר).