עין חמדרקע


מי הגשמים היורדים בהרי ירושלים מחלחלים באדמת סלעי הדולומיט הקשה עד הגיעם לשכבת סלעי החוואר. סלעי החוואר מונעים את המשך חלחול המים. המים נצברים מעל פני שכבת החוואר וזורמים מערבה באפיקים תת קרקעיים. זרמי המים פורצים החוצה בצורת מעיינות כשהם נתקלים בסדקים באדמה במדרונות ההרים.

עין חמד - המבנה הצלבני מהצד

מעיינים מסוג זה נקראים מעיינות שכבה, וכזה הוא מעיין עין חמד. מעיין עין חמד נובע מסדרה של נביעות קטנות. מי המעיין נשפכים לנחל כסלון הסמוך.

כשהצלבנים שלטו בארץ הם הקימו שרשרת של מבצרים מקו החוף אל ירושלים. אחד מן המבצרים שהוקם במהלך המאה ה-12 הוקם סמוך למעיין המים. בזכות המעיין השופע כינו הצלבנים את המקום בשם "אקווה בלה" (המים היפים בלטינית). המקום היה שייך, ככל הנראה, לאבירי המסדר ההוספיטלרי שדאגו להקמתם של עשרות בתי מחסה לעולים לרגל לארץ הקודש.

עין חמד - המבנה הצלבני מלפנים

מה באתר


מעיין מים – עין חמד, נחל כסלון, בריכות מים, גן שעשועים קטן, מדשאות עצים וצמחייה.

מבנה צלבני בין שתי קומות ובו קשתות מקומרות, חרכי ירי ושרידים של בית בד

הצעות


טיול לאורך נחל כסלון וביקור במצודת הצלבנים – מסלול קל, כשעה

מדשאות, מים, גן שעשועים קטן ומקום לפיקניק

איך מגיעים


לבאים מכיוון ת"א: ניסע על כביש 1 מזרח. במחלף חמד נפנה ימינה ונרד מהכביש המהיר. נפנה בפניה הראשונה ימינה ושוב ימינה כשנראה את השלט לאתר.

לבאים מכיוון ירושלים: ניסע על כביש 1 מערב. במחלף חמד נפנה ימינה ונרד מהכביש המהיר. נמשיך עד לכיכר התנועה בה נחזור חזרה (כמעט הקפה שלמה) לצד השני של הכביש ממנו באנו ונפנה עם הכביש ימינה מתחת למחלף. נחצה את הצומת שאחרי המחלף ישר ונפנה ימינה רק כשנראה את השלט לאתר.