פארק אשכול ודרך הבשוררקע


גן לאומי אשכול

זהו פארק ירוק רחב ידיים המשתרע על שטח של כ- 3,500 דונם בלב אזור מדברי. בפארק זורם נחל הבשור ומשני צידיו מדשאות רבות, עצי דקל ועצים נוספים, ספסלי פיקניק ומתקני שעשוע. במרכז הפארק גבעה קטנה ובה שרידי מבנה של עין הבשור ששימש את המצרים לפני כחמשת אלפים שנה כתחנת מעבר. לא הרחק מהגבעה, בוקעים מעיינות עין הבשור בערוץ נחל הבשור. מי המעיין בוקעים בטמפרטורה קבועה של כ- 20 מעלות לאורך כל השנה.

מי המעיינות יוצרים גם בריכת מים בה הרחצה אסורה. בתקופת שלטון הבריטים בארץ שימשו מי המעיינות את החיילים הבריטים בהשקיית סוסיהם ושרידי בטון של מתקני משאבות מים עדיין נמצאים במקום.

בחלק הצפוני של האתר נמצאת גבעה נוספת. על גבעה זו, שמהווה נקודת תצפית טובה על האזור, נמצאו שרידיה של כנסייה ביזאנטית. המוצאים היו קבוצת חיילים אוסטרלים ששהו בארץ בזמן מלחמת העולם הראשונה. בין השרידים הייתה רצפת פסיפס שהועברה לאוסטרליה ונמצאת שם עד היום ובאר מים שהושאר באדמה.

הגן הלאומי נקרא על שמו של ראש-הממשלה לשעבר לוי אשכול שפעל רבות לפיתוח הנגב.

דרך הבשור

מחוץ לאזור הפארק הכשיר קק"ל דרך עפר נופית לנסיעת כלי רכב משפחתיים לאורך ערוץ נחל הבשור. הדרך היא קצת קופצנית ונמשכת לאורך כ- 18 ק"מ. יש בה מספר נקודות עצירה ושלטי הסבר שונים. בסוף הדרך ישנו גשר חבלים העובר מעל לנחל ולעבור עליו מצד לצד זו חוויה משעשעת.

מה באתר


פארק מדשאות ומים.

הצעות


עצירה קצרה באתר – מסלול קל, כשעתיים
בילוי חצי יום פיקניק באתר – מסלול קל, כשש שעות
נסיעה בדרך הבשור – מסלול קל, כשעה וחצי

איך מגיעים


ניסע על כביש 40 דרום ובצומת להבים נפנה ימינה (מערבה) לכביש 310. בסוף הכביש נפנה בצומת הנשיא ימינה (מערבה) ונעלה על כביש 25 מערב. כ-4 ק"מ לאחר מכן נפנה שמאלה לכביש 241 לכיוון אופקים. בסמוך לישוב אורים נמצא הפנייה לגן לאומי אשכול.