נחל חרמוןרקע


נחל החרמון הנו הנחל השני בחשיבותו מבין שלושת הנחלים בישראל, דן, חרמון ושניר המתמזגים ויוצרים את נהר הירדן. הנחל מקבל את מימיו מהמשקעים הרבים היורדים על החרמון ונספגים באדמתו. לרגלי ההר מבעבעים המים החוצה במעיין ויוצאים בשצף קצף באפיק קניוני תלול. מסע זה כולל גם מפל מים גועש במיוחד בגובה של כעשרה מטרים. לאורך אפיק הנחל הצמחייה רבה וכוללת בעיקר עצי דולב, ערבה, צפצפה ושיחי פטל. פה ושם נמצא גם עצי פרי. רחוק יותר מאפיק הנחל נמצא בעיקר את האלה הארצישראלי, אלון התבור, אלון מצוי, ער אציל ולבנה רפואי.

סמוך למעיין ישנה מערה, ובתקופה ההלניסטית נבנתה בה מקדש לכבודו של האל פאן. האל פאן הוא אחד מהאלים של יוון העתיקה. אל זה הוא אלם של רועי הצאן החיים באזורי הספר. דמותו של אל זה היא כדמות אדם בעל קרניים, רגליים וזקן של תיש. אל זה, כך מספור, נוהג לחיות במערות ולחלל מנגינות בחליל פשוט עשוי קשים. מקדש האל פאן העניק למקום את השם פניאס שבערבית חסרת האות פ השתבש לבניאס.

נחל חרמון - עתיקות מקדש האל פאן


בתקופה הרומית הרחיב הקיסר אוגוסטינוס את ממלכתו של הורדוס וכלל בה את אזור זה. הורדוס בנה במקום מקדש מפואר יותר מקודמו. לאחר מותו של הורדוס התפצלה הממלכה בין בניו. בנו פיליפוס, ירש את המקום והקים בו עיר לה קרא קיסריה של פיליפוס. הייתה זו תקופת הפריחה של העיר והיא כללה מבני ציבור רבים כמו מקדשים ובתי מרחצאות. גם מטבעות הוטבעו בה.

על פי האמונה הנוצרית התרחש במקום זה אחד האירועים החשובים בעולם הנצרות. ישו הגיע לעיר עם תלמידיו ורצה לדעת מה חושבים עליו אנשיה. שמעון פטרוס ענה לו כי "אתה הוא המשיח בן אלוהים חיים", ישו בתגובה ענה כי לא ייתכן כי יושבי המקום אמרו זאת, אלא אלוהים אמר זאת לפטרוס. בתגובה נתן ישו לפטרוס את מפתחות מלכות השמים. לכן מהווה מקום זה מוקד משיכה לצליינים ונוצרים מאמינים מכל רחבי העולם.

נחל חרמון - עתיקות בשמורה


מעמדה של העיר ירד בתקופה הביזאנטית והמוסלמית. בתקופה הצלבנית החליפה העיר ידיים בין שלטון מוסלמי לשלטון צלבני. היה זה בשנת 1143 שהעיר נפלה לראשונה לידיהם של הצלבנים. הם הצליחו לכבשה לאחר מאבק ארוך שנים בזכות עזרתו של פלג מוסלמי מוזר בשם חששאין. פלג זה נהג להשתמש בחשיש לפני ובמהלך התקפות השוד והרצח שלו. המורא שפלג זה הטיל נטבע בלשון הצרפתית במילה להתנקשות - אססין.

בניאס המשיכה לקיים יישוב לאורך כל התקופה עד למלחמת ששת הימים, אז ננטשה.

מה באתר


סמוך למעיין הנחל נמצאת עדיין המערה, ובמצוק שליד פתחה שרדו ממקדשו של האל פאן חמש גומחות החצובות בסלע.
באפיק הנחל ישנה טחנת קמח, זו עדיין פעילה ומשרתת את תושבי האזור.

שרידי ארמון המלך אגריפס ושרידי העיר הצלבנית.

בריכת הקצינים הסורים, זו בריכת בטון שלכדה את מי מעיין החמים יותר ממימי הנחל. כיום משמשת הבריכה לגידול דגים והכניסה אליה כמו אל כל שאר מי הנחל אסורה.

מפל מים שוצף זרימה (בחורף ובאביב).

נחל חרמון - מפל הנחל


הצעות


האתר מחולק לשני חלקים, מתחם המעיינות והמפל השני. ישנו מסלול רגלי המקשר בינם ויש גם חניון נפרד לכל אחד מהם.

שלושה מסלולי הליכה שונים:

מחניון המעיינות: מסלול מעגלי העובר בין השרידים – כשעה, מסלול קל

מחניון המפל השני: מסלול מעגלי ירידה ועלייה במפל השני – כשעה, מסלול קל

יש גם מסלול קווי המאחד את שני המסלולים הקודמים, הוא עובר בין השרידים, חולף על פני בריכת הקצינים הסורים ויורד עד למפל השני. יש לדאוג לרכב בחניון השני – כשעה-שעתיים, מסלול קל

מסלול אפשרי נוסף יוצא הלוך ושוב מהמפל השני ועד לטנק הסורי ...

איך מגיעים


ניסע על כביש 99 מזרחה, כקילומטר אחרי קיבוץ שניר ישנו שילוט לחניון המפל השני, אחרי עוד שני קילומטרים ישנו שילוט לחניון מעיינות.