כוכב הירדןרקע


כוכב הירדן הוא מבצר שהוקם בתקופת השלטון הצלבני בארץ-ישראל על מנת להגן על הארץ מפני פולשים זרים. המבצר הוקם בסביבות אמצע המאה ה-12. לבניית המבצר השתמשו גם באבנים שנלקחו משרידי בית-כנסת מהישוב היהודי ההרוס, כוכב, שהיה במקום עד המאה השלישית. המבצר חלש על שתי דרכים חשובות שעברו בסמיכותו. מרום של כ-500 מטרים מעל בקעת הירדן הוא השקיף על הדרך העוברת בה ומקשרת את דרום הארץ עם דמשק, ועל קטע הדרך החוצה את ארץ-ישראל מערבה אל כיוון החוף ו"דרך הים". על יד המבצר הוקמה חווה חקלאית. בשנת 1168 קנו אבירי מסדר ההיכל (ההוספיטאלרי) את המבצר והחווה. הנוף הנשקף ממנו היה מרהיב, לכן זכה המבצר בפי האבירים לכינוי בלוואר (יפה נוף בצרפתית).

כוכב הירדן - נוף מבעד לקשת


בשנת 1187 צר צלאח א-דין יחד עם כוחותיו על המבצר, אך לא יכול היה להכניע את המבצר החזק והמבוצר היטב. על פי האגדה תירץ צלאח א-דין את אי יכולתו לכבוש את המבצר, למרות יתרון המספרי הגדול של כוחותיו, כי כוכבים מלמעלה מגנים עליו. רק לאחר כשנתיים, כשכבר כל ישובי הסביבה נפלו לידיו אחרי קרב חיטין הוא הצליח להכניע את המבצר. כיבוש המבצר התבצע בעצם בהסכם כניעתם של אבירי המסדר. צלאח א-דין שרכש כבוד לאויביו המרים והקשים הרשה להם בהסכם הכניעה שנחתם כי יעברו בשלום צפונה, יחד עם רכושם, לעיר הצלבנית צור. כמה עשורים לאחר כיבושו המבצר נאלצו הערבים להרסו מחשש שישמש את הצלבנים שאיימו על כיבוש הארץ.

כוכב הירדן - מבנה קמור


בראשית המאה ה-18 הוקם במקום יישוב בדואי. אצל הבדואים זכה המבצר לכינוי כוכב הרוחות.
בתקופת השלטון הבריטי עיינו תושביו את השלטון המנדטורי ואת הישוב היהודי. במלחמת העצמאות ננטש הכפר על-ידי תושביו.

מה באתר


כוכב הירדן הוא למעשה המבצר הצלבני היחיד בארץ-ישראל שנותר שלם על תילו ונחפר במלואו. המבצר בנוי בצורת פנטגון בעל חמש צלעות. המבצר מבוצר היטב בזכות מגדל חזק וגדול הנמצא בכל אחת מפינותיו ובזכות תעלת חפירה המקיפה אותו. רוחבה של התעלה הוא כ-20 מטרים ועומקה כ-12 מטרים. בטבורו של המבצר נמצא מגדל גדול נוסף.

כוכב הירדן - קשתות


הצעות


שיטוט בתוך המבצר וסביבתו – שעתיים-שלוש, מסלול קל

איך מגיעים


ניסע על כביש 89, ונעלה על כביש 717.