קומראןרקע


בשנת 1946 חיפש נער בדואי עז שהלכה לאיבוד ומצא במקומה מערה בה היו מספר כדי חרס ובהן היו שבעה מגילות. פרופסור אלעזרה ליפא סוקניק קנה שלושה מתוכן והשאר הוברחו לארה"ב על-ידי כומר נוצרי. מאוחר יותר הן נקנו על-ידי בנו, יגאל ידין, והוחזרו לארץ.

כשראו בני השבט הבדואי כי קלפי המגילות שוות הרבה כסף הם החלו בחיפושים באזור אחר מערות נוספות. בסה"כ נמצאו באזור עוד עשרה מערות נוספות, כולן למעט אחת על-ידי הבדואים. במערות נמצאו כ-700 קלפי מגילות.

למגילות שזכו לכינוי המגילות הגנוזות חשיבות לעין ערוך להבנה של תהליך כתיבת ספרי המקרא לנוסח של ימינו. עד לגילוי המגילות הנוסח העתיק ביותר של המקרא שנשתמר לימינו הוא משנת 1000 לספירה לערך. המגילות הגנוזות מכילות את סיפורי המקרא, כמעט כולם, בשלמות או בקטעים בלבד. הנוסח שנתגלה במגילות הוא דומה מאוד לנוסח הנמצא בידינו היום. ישנם שינויים החל מכתיב ומטבעות לשון ועד לשינויים מהותיים בתוכן.

המגילות הגנוזות שופכות אור על נוסח המקרא כפי שהיה מקובל לפני יותר מאלפיים שנה, או למעשה על אחד מהנוסחים. באותה תקופה היו מספר נוסחים של סיפורי המקרא הנבדלים אחד מן השני, זאת בהתאם להשפעה מהסופר שכתב אותם.

במקום בו נמצאה המערה הראשונה נערכו חפירות ארכיאולוגיות שהעלו את קיומו של ישוב קטן. ישוב זה הוקם ככל הנראה בסביבות שנת 800 לפנה"ס. לב הישוב הייתה במצודה שהוקמה בו. כינויו העברי של הישוב היה "סככה". הישוב חרב עם חורבן הארץ ובית המקדש הראשון, בשנת 586 לפנה"ס, על-ידי השליט הבבלי, נבוכדנאצר. במשך כמה מאות שנים עמד המקום שומם. משנת 300 לפנה"ס לערך חזרו תושבים להתגורר בישוב.

תושביו החדשים של המקום היו אנשי פלג קיצוני שנפרדו מכת יהודית בשם איסיים. אנשים אלו ראו עצמם כיהודים האמיתיים והם בידלו עצמם מהשאר. ממאפייני הפלג הקיצוני ניתן למנות את אורח החיים המשותף, הבוז שרכשו לחומר ולכסף, ההקפדה על דיני שבת לחומרה, ציון חגי ישראל במועדים שונים מכלל ישראל ועוד. מסיבה זו בחרו להתבודד במגורים במדבר המבודד. בדיכוי המרד הגדול על-ידי הרומאים, בשנת 68 לפנה"ס, נחרב המקום ולא נושב עוד. בתקופת מרד בר-כוכבא מצאו כמה מורדים מסתור במקום, על כך יעידו מטבעות רבים מתקופה זו שנמצאו בהריסות.

עם הכיבוש הערבי של הארץ קיבל המקום את השם קומראן מהמילה "קמר" שמשמעה ירח.

מה באתר


שרידי מצודה שנבנתה בישוב, מקוואות רחצה והמערה בה התגלו המגילות הגנוזות הראשונות.

חיזיון אורקולי.

הצעות


סיור בעתיקות – מסלול קל, כשעה

איך מגיעים


ניסע על כביש 90. סמוך לקיבוץ קליה ישנה פניה מכביש הגישה של הקיבוץ שמאלה (מערבה) אל האתר.