ממשיתרקע


ממשית הייתה הישוב הנבטי הקטן ביותר בנגב, כ-40 דונם בלבד, והמזרחי ביותר. ממשית מזוהה עם ממפיס הנזכרת במקורות. את ממשית הקימו הנבטים במחצית השנייה של המאה הראשונה לפנה"ס. ממשית הוקמה כתחנת מסחר היושבת על דרך הבשמים המקשרת בין המדבריות של ארצות ערב ובין נמל העיר עזה וגם לירושלים ובאר-שבע. שטחה של ממשית קטן, אך איכות הבניה שבה והאדריכלות המוצגת בה הם מעוררי התפלאות והשתהות.

ממשית - בתים

מעט החוקרים והארכיאולוגים של המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20 שביקרו באתר ממשית מצאו בה מעט מאוד והיו סבורים כי היא הרוסה לחלוטין ולא נשאר ממנה זכר. אך חפירות שנערכו אחרי הקמת המדינה, בהנהלת אברהם נגב, גילתה כי השרידים שנראו הם למעשה קומות עליונות ומתחתיהן נמצאים שרידים רבים של העיר עצמה.

ממשית - רחבה

כך היום נוכל לראות בממשית את הרחובות, השוק, האולמות, בתי-המרחץ, החצרות והבתים שלה. הבנייה בממשית היא מסוגננת עם לבנים מהוקצעות, עם קשתות, עם כותרות עמודים מעוטרים ועם חשיבה אדריכלית לטבע. שיא הפאר היא כנסייה מפוארת בנויה אבני גזית לבנים ובעלת רצפת פסיפס המכיל צורות גיאומטריות, עופות וסל פירות. בממשית הייתה גם כנסייה נוספת, זו מכונה כנסיית הנילוס על שום כתובת הקדשה שבה. בכנסיית הנילוס נותרו עמודי התמיכה עשויי השיש של בימת ההטפה, וכן פסיפס בעל ההקדשה הבאה:

"אלוהים, עזור לעבדך נילוס אוהב ישו בונה הבית הזה ושמור נא את ביתו"


מחוץ לעיר שרדו מבני אגירת מים, תחום בו הצטיינו הנבטים במיוחד.v
אחרי הכיבוש הרומי, בשנת 106, נפתחו דרכי מסחר אחרים וממשית ירדה מגדולתה כעיר מסחר. פרנסי העיר מצאו מקור הכנסה חדש בדמות גידול ושיבוח של הסוס הערבי.

בתקופה הביזאנטית נתמכה העיר ממשית בהיותה עיר ספר על-ידי השלטונות. הנצרות חדרה לאזור זה והוקמו בה שתי הכנסיות היפות שהוזכרו קודם. בתחילת המאה השישית נפסקה תמיכה זו וממשית חדלה מלהתקיים. עם הכיבוש הערבי בשנת 639 נהרסה העיר ולא שוקמה מאז. אצל הערבים היא מוזכרת בשם כורנוב. בתקופת השלטון המנדטורי הוקמה בה תחנת משטרה קטנה.

בשנת 2005 הכריז אונסק"ו על ממשית יחד עם הערים הנבטיות עבדת, שבטה וחלוצה ויחד עם דרך הבשמים כאתר מורשת עולמית.

מה באתר


שרידיה היפים של העיר ממשית: מבנים, עמודים, עיטורים, קשתות כנסיות, פסיפסים ועוד.

ממשית - כנסייה

הצעות


טיול בעיר הנבטית בין השרידים – כשעה, מסלול קל

מסלול מעגלי למאגרי המים: ממגדל התצפית שבאתר נלך בשביל האדום ונרד לכיוון הנחל. אחרי גב המים, כשנגיע לבאר מקורה בטון נפנה ימינה (צפונה) חזרה אל חניון אתר ממשית בדרך לא מסומנת – כשעתיים-שלוש, מסלול קל

איך מגיעים


על כביש 25 מזרחה, לפני צומת רותם, ישנה ירידה ימינה לאתר ממשית.