נחל עמודרקע


נחל עמוד מתחיל את דרכו לרגלי שמורת הר מירון שבגליל העליון וזורם דרומה, דרך הגליל התחתון, עד שהוא נשפך לכינרת. הנחל קיבל את שמו מעמוד סלע ענק ומבודד העומד בערוץ הנחל. לאורך המקטע הראשון של הנחל נמצא צמחייה רבה בדמות עצים רבים האופייניים לגליל העליון. בחוצו את הגליל התחתון יחליפו שיחים שונים את העצים הרבים. לפני הגעתו לכינרת תשתנה הצמחייה כליל לעשבונים שונים.

נחל עמוד - שלכת

מלבד למי שתייה השתמשו בני המקום במי הנחל לצורך השקיית עצי פרי. לאורך גדות הנחל נשתלו עצי פרי בבוסתנים רבים ששרידים שלהם בדמות עצי פרי בודדים עוד גדלים במקום.

נחל עמוד - הנחל

ערוץ הנחל נמשך ומתפתל לאורך כ-22 ק"מ ויורד מרום של מעל אלף מטרים עד לגובה של מינוס מאתיים מטרים שעל שפת הכינרת. הפרש גבהים זה יוצר מראה נוף קניוני מרהיב באמצעו של הנחל. הפרש הגבהים בערוץ הנחל וזרימת המים החזקה שבו נוצלו להנעת גלגלי טחנות קמח שהוקמו לאורכו. בנוסף, הוקמו גם לאורך הנחל מכונות בטישה שהונעו גם הן בכוח המים. מכונות אלו הן מכונות חביטה שחבטו באריגים מספר רב של פעמים על מנת לקבל מהם בדים צפופים ואיכותיים. יהודי צפת התפרנסו יפה מענף הבדים במהלך המאה ה-16.

נחל עמוד - עתיקות

מה באתר


אפיק נחל ובו צמחייה עשירה. שרידים של מבני טחנות שונות. שחזור של בוסתן עצי פרי.

הצעות


מסלול רגלי לאורך הנחל עד למבטשה – מסלול בינוני, שלוש שעות
מסלול רגלי לאורך הנחל עד לבריכות השכוי – מסלול בינוני, ארבע שעות

איך מגיעים


ניסע על כביש 85 מזרח. נחלוף על פני כרמיאל ואחרי הישוב מורן נפנה לכביש 866 צפון המוביל להר מירון ולצפת. על כביש זה, אחרי הישוב כפר שמאי, ישנה פניה ימינה (מזרחה) לכביש גישה לאתר.