פארק תמנערקע


פארק תמנע שוכן בבקעת תמנע ומשתרע על שטח של כשישים דונם שצורתו כצורת פרסה. בקעת תמנע נוצרה לפני עשרות מיליוני שנה כחלק מתהליך היווצרותו של השבר הסורי-אפריקאי. קירות הבקעה מורכבות משני שכבות סלע. השכבה התחתונה היא שכבת סלעי משקע יבשתיים וצבעה ורוד-סגול. השכבה השנייה שמעליה היא שכבת סלעי משקע ימיים (שכן בעברו היה מכוסה האזור כולו במים) והיא מכילה מאובנים וצדפות למיניהם וצבעה צהבהב.

פארק תמנע - הבורג

המקום עשיר בסוגי סלעים שונים, ובצורות מיוחדות שהטבע עיצב בהם. נציין את הבורג שהו גבעה קטנה שעוצבה על-ידי הטבע לכדי צורת בורג. ישנה הפטרייה, אבן חול אדומה שחלקה התחתון נשחק בכוח זרימת מים יותר מחלק העליון והקנה לסלע צורה של פטרייה. עוד מיוחדת היא הקשת שטבע עיצב בסלע הלבן. עמודי שלמה הן עוד תוצאה לשחיקה של אבן חול אדומה. מים שניגרים מהחלק העליון חודרים דרך סדקים באבן החול האדומה ומרחיבים אותם עד למראה העמודים שהתקבל. סמוך לעמודים נמצא תחריט בסלע לאלה חת'חור ובתחתית העמודים נמצאים שרידי מקדש לאותה אלה.

פארק תמנע - הפטרייה

המקום עשיר גם במרבצי נחושת בתוך הסלעים. לפני כששת אלפים שנה שימש המקום את המצרים, בשיתוף את המדיינים והקינים, כמכרה להפקת נחושת. ממפרץ אילת נשלחו כיכרות הנחושת למצרים.

פארק תמנע - עמודי שלמה

בתקופה הרומית נמשכה הכרייה במכרה, וכך גם לאחר הכיבוש הערבי.

לאחר הקמת המדינה עבדה במקום במשך שלושה עשורים משלחת ארכיאולוגית בראשותו של בנו רוטנברג. מעבודה זו נחשפו במקום עדויות חקוקות בסלעים בצורת ציורים פשוטים שהשאירו הכורים: מרכבות לוחמים ותיאור של צייד. כמו כן נמצאו במקום שרידים נוספים: פירי כרייה, תנורי התכה, מקדשים ומחנות עובדים.

פארק תמנע - ציורי קיר

מה באתר


מכרות הזמן בכניסה לאתר – מיצג מולטימדיה

עיצוב הנוף באופן טבעי: הבורג, הפטרייה, הקשתות, עמודי שלמה. מעשי ידי אדם: ציורי קיר, מקדש לאלה חת'חור, אגם תמנע המלאכותי

פארק תמנע - הקשתות

לילדים: הטבעת מטבעות, מילוי בקבוקים בחול צבעוני וסירות פדלים באגם

פארק תמנע - האגם

הצעות


סיור בפארק על הכבישים הסלולים בו. עצירות באתרי האתר השונים להליכה רגלית וטיפוס – מסלול קל, 4-5 שעות

איך מגיעים


ניסע על כביש 90 דרום, הפניה לפארק בצד ימין כ-25 ק"מ צפונית לעיר אילת, שלטים של דמויות מצריות גדולות מסמנות את הכניסה לאתר.