אגם ומצד ירוחםרקע


פארק ירוחם
ירוחם הוקמה בשנת 1951 כמעברה. ראשוני המתיישבים היו עולים חדשים מרומניה. בהמשך הצטרפו גם עולים ממרוקו ומהודו. זמן קצר לאחר הקמתה הקימה בה קק"ל פארק עצים מסביב לאגם מים מלאכותי שהקימה במקום. אגם המים נוצר בזכות סכר האוגר את מי השיטפונות של נחל רביבים. המטרה הייתה להשתמש במים הנאגרים לצרכי חקלאות, ובאגם לפיתוח ענף דייג ותיירות. לאחר שתוכנית החקלאות נכשלה והתיירות לא התרוממה נשפכו לאגם מי הביוב מבריכות קולחין סמוכות.

מתקן טיהור שהותקן לאחרונה יכשיר את הפארק בסופו של תהליך ויחזיר את המצב לקדמותו. גם כיום ניתן כבר ליהנות מהפארק המוצל והיפהפה וממראה האגם הפסטורלי המהווה כנווה מדבר בנוף השממה.

אגם ירוחם

מצד ירוחם
אלו הם שרידי מצודה מהתקופה הנבטית רומית שהגנה על התעבורה ועל המסחר באזור. המצד כונה תל-רחמה שאחד מהפירושים האפשריים הוא כשמו בא מהעוף הדורס רחם.

מצד ירוחם

מה באתר


פארק זרוע עצי אורן, ברוש, איקליפטוס, אלות, אשלים, תמרים, זיתים ועוד. אגם מים במרכז הפארק ובו שטים אווזים. מקום אידיאלי לעריכת פיקניקים.

באר ירוחם נמצאת בקצה המזרחי של הפארק. סביב באר זו התכנסו הכוחות מחטיבת גולני לפני רדתם דרומה לכיבוש הנגב ושחרור העיר אילת במסגרת מבצע עובדה. יש המקשרים באר זו עם הבאר שמצאה הגר כשתעתה במדבר עם בנה, ישמעאל:

"וישכם אברהם בבקר ויקח-לחם וחמת מים
ויתן אל-הגר שם על-שכמה ואת-הילד
וישלחה ותלך ותתע במדבר באר שבע |
ויכלו המים... ותישא את-קלה ותבך |
ויפקח אלוהים את עיניה
ותרא באר מים ..." בראשית כא, יד-יט

שרידי מצד ירוחם ששוחזרו בחלקם.

הצעות


פיקניק בפארק ירוחם, לא לפספס את באר ירוחם.

מבט קצר על מצד ירוחם – מסלול קל, פחות משעה

טיול חלמוניות: בתחילת הסתיו (אוקטובר-נובמבר) פורחות החלמוניות בשמורת ירוחם, מומלץ להתעדכן על מועד הפריחה כי לפעמים היא מקדימה ולפעמים מאחרת – מסלול קל, כשעה

טיול אירוס ירוחם: בסוף החורף (חודשים פברואר-מרץ) פורח אירוס ירוחם – מסלול קל, כשעה

איך מגיעים


ניסע על כביש 40 דרום. נעקוף את באר-שבע ובצומת הנגב נפנה שמאלה לכביש 224. בצומת גבעת ירוחם הנמצאת בפתח הישוב נפנה ימינה. הכניסה לפארק ירוחם היא במרחק קצר בצד ימין. אם נמשיך הלאה עם הכביש עוד כק"מ נגיע לשילוט המורה לירידה מהכביש בצד ימין ובסמוך נמצאים שרידי מצד ירוחם.

ניתן גם להגיע מכביש 25 מזרח. בצומת דימונה נפנה ימינה לכביש 204 המוביל אותנו דרומה היישר לצומת גבעת ירוחם, אותה נחצה הפעם ישר.

שמורת חלמוניות ירוחם נמצאת מדרום לאגם. הגישה אליה היא בדרך עפר היוצאת מכביש 204 דרומה כק"מ דרומית לפארק ירוחם.

מקבץ גדול של אירוס ירוחם נמצא מצפון-מזרח לעיר. הגישה אליו היא מכביש 204 צפונה כשלושה ק"מ מהעיר.